~~rok 2006~~rok 2007~~rok 2008~~rok 2009~~rok 2010~~rok 2011~~rok 2012~~rok 2013~~rok 2014~~
rok 2015~~
rok 2016~~ rok 2017~~


ROK 2015Bal Sylwestrowy 2015/2016

31 grudnia

Kolejny raz bawiliśmy się w Noc Sylwestrową w budynku naszej straży. Tym razem głównymi organizatorami tej wspaniałej imprezy byli nieco młodsi członkowie naszej jednostki, jednak starsza gwardia dzielnie ich wspierała. Dzięki nim Nowy Rok na wspólnej zabawie przywitało 105 osób.

Sylwester 2015 Sylwester 2015

Dlatego, dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w jakikolwiek sposób czy szykując ciasta, czy walcząc w kuchni przez cały sylwestrowy poranek by wszystko było na czas, czy też tym którzy część imprezy poświęcili na wydaniu posiłków i dbaniu o gości, by niczego nie zabrakło oraz wytrwałemu operatorowi muzyki wszelakiej!!!

Sylwester 2015 Sylwester 2015

Mamy nadzieję, że wszyscy nasi goście bawili się wspaniale i na kolejną imprezę zawitają do nas już niebawem.

Sylwester 2015 Sylwester 2015

Przekazanie korków dla Filipka

24 grudnia

Ochotnicza Straż Pożarna w Zbiroży, Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach i Szkoła Podstawowa w Lutkówce przyłączają się do zbiórki korków dla Filipka.

Pomoc 2015 Pomoc 2015

W ramach prezentu świątecznego przedstawiciele OSP Zbiroża i Skuły, przekazali chłopcu uzbierane korki wraz z maskotką strażacką, ale akcja się jeszcze nie kończy wszyscy zbieramy dalej.

Wigilia Strażacka

19 grudnia

Kolejne bardzo miłe spotkanie w gronie rodziny strażackiej, rozpoczęliśmy w tym roku przyjęciem harcerzy, którzy przywieźli do naszego Domu, Betlejemskie Światełko Pokoju.

Wigilia 2015 Wigilia 2015

Krótka przemowa Prezesa oraz życzenia dla wszystkich strażaków i ich rodzin. Następnie przystąpiliśmy do wspólnej wieczerzy.

Wigilia 2015 Wigilia 2015

Wigilia 2015

KOMORA DYMOWA

7 LISTOPADA

W ramach szkoleń i treningów kolejne wyzwanie dla naszej drużyny. Komora dymowa przeznaczona jest do prowadzenia ćwiczeń w sprzęcie ochrony dróg oddechowych ubraniu ochronnym dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Komora Dymowa 2015 Komora Dymowa 2015

Ćwiczenia w komorze maja na celu wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie u ćwiczącego umiejętności i nawyków w zakresie techniki pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniu ochronnym przy dużym obciążeniu psychofizycznym. Integralnym elementem komory jest próba wysiłkowa, na którą skąda się miedzy innymi bieżnia i rowerek.

Komora Dymowa 2015 Komora Dymowa 2015

Nasi druhowie, którzy brali udział w ćwiczeniach, przeszli je pozytywnie.

XVII ZŁAZ NIEPODLEGŁOŚCIOWY

6-8 LISTOPADA

Tegoroczny Złaz odbył się w dniach 6 - 8.11.2015r., - pierwszy dzień - to zabawy integracyjne i zapoznawcze oraz prezentacja Drużyn, w tym roku z racji tego, że było zaplanowane niepełne trzy dni - Gra Nocna z trasą około dwóch kilometrów i związane z tym zadania odbyła się po pierwszym dniu. Drugi dzień - to trasa turystyczna około 18-tu km z dziesięcioma punktami na, których trzeba było wykonać zadania historyczne , sportowe i typowo strażackie. Była m.in - Jaka to melodia - gdzie trzeba odgadnąć tytuł pieśni patriotycznej, - rozplątanie, zwinięcie i zbudowanie linii gaśniczej, - rozpalenie ogniska, ubranie w ubranie specjalne i ugaszenie hydronetką tego mini pożaru, - zwiedzenie Skansenu wsi polskiej utworzonego przez Wojciecha Siemiona, zapoznanie się z jego historią i odpowiedzenie na kilka pytań z życia i twórczości tego aktora, - przejście po linie, na szczudłach oraz po skrzynkach, - zadania z pierwszej pomocy przed medycznej.

Złaz 2015 Złaz 2015
Złaz 2015 Złaz 2015

Po krótkiej przerwie obiadowej odbyły się ćwiczenia z musztry, zarówno drużyny jak i pojedynczego strażaka. Wieczorem ponownie zabawy a po kolacji dyskoteka do północy. Niedziela to ostatni dzień, w którym odbyła się olimpiada strażacka, udział we Mszy Św. i oczywiście pakowanie i sprzątanie całego obiektu aby można było przyjąć gości na "wieczorek". W przerwach podczas całego Złazu odbywały się próby przed " wieczorkiem ", który jest zawsze jednym z elementów Złazu , na który zapraszamy mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych i wszystkich zainteresowanych uroczystościami patriotycznymi.

Złaz 2015 Złaz 2015
Złaz 2015 Złaz 2015

Tegoroczny "Wieczorek Niepodległościowy" odbył się przed zakończeniem Złazu 08-11-2015r o godz. 14:00 po czym gości zaprosiliśmy na skromny poczęstunek, a Złazowicze przygotowywali się do podsumowania i zakończenia imprezy, którą wszyscy, zarówno uczestnicy, organizatorzy i goście określili jako - bardzo udaną. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i nagrody, a drużyny dodatkowo pamiątkowe dyplomy .

Złaz 2015

I Dycha Strażacka

11 października

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skułach nie poprzestają w nowych pomysłach propagujących działania kulturalne i sportowe. Wśród biegających strażaków powstał pomysł zorganizowania lokalnego biegu pod nazwą "1 Dycha Strażacka", który zyskał akceptację zarządu OSP.

Bieg 2015 Bieg 2015

Sam pomysł powstał wiosną, kiedy to 31 maja 2015r Stowarzyszenie Europa i My jako ośrodek Działaj Lokalnie wspólnie z Akademią Filantropii Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w Polsce ogłosiła konkurs grantowy, którego celem jest aktywizacja środowisk lokalnych na terenie powiatu grodziskiego, na który członkowie naszej organizacji złożyli projekt pod nazwą " Trzymaj Formę".

Bieg 2015 Bieg 2015

W ramach tego projektu zostało zorganizowane kilka imprez o charakterze sportowym między innymi: wycieczki rowerowe, biegi, ZUMBA, Fitness oraz wiele innych zajęć ruchowych, a finałem był bieg na 10 km pod w/w nazwą. Finałowa impreza wymagała dużo pracy logistycznej i organizacyjnej oraz zaangażowania prawie wszystkich członków naszej OSP.

Bieg 2015 Bieg 2015

Bieg na dystansie 10km odbył się 11-10-2015r na terenie gminy Żabia Wola, a miejscem startu i mety był obiekt OSP Skuły , gdzie zorganizowano biuro zawodów. Trasa atrakcyjna ze względu na walory przyrodnicze , w dużej części przebiegała duktami leśnymi przez Rezerwat Przyrody "Skulski Las", miejscami prowadziła ścieżkami przez łąki .Taki był klimat lokalnego biegu w małej miejscowości, bardzo kameralnie i sympatycznie. Na bieg zgłosiło się 130 biegaczek i biegaczy, oraz 20 pań w towarzyszącym Nordic Walking z różnych zakątków kraju (najstarszy uczestnik biegu przyjechał do nas z Krosna, a najszybszy strażak z OSP Augustów).

Bieg 2015 Bieg 2015

W czasie biegu było kilka klasyfikacji lecz ta najważniejsza to oczywiście najszybszy strażak - kobieta i mężczyzna, wśród mężczyzn wygrał dh Mariusz Denert z OSP Augustów przed, dh Witoldem Kaliszem i Zdzisławem Krakowskim z OSP Grodzisk Maz., natomiast wśród kobiet jedna z pomysłodawczyń i główna organizatorka dh Wioleta Świdlicka - OSP Skuły przed Magdaleną Młynarską - OSP Milanówek i najmłodszą uczestniczką tego biegu Aleksandrą Borowską - OSP Skuły .

Bieg 2015 Bieg 2015

Drużynowo - OSP Grodzisk Maz. przed OSP Milanówek i OSP Skuły. Wszyscy uczestnicy biegu i chodziarze otrzymali wyjątkowy medal w kształcie hełmu - zaprojektowany przez dh Wioletę Świdlicką. Przed ogłoszeniem wyników przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników wiele atrakcji m.in. pokaz ZUMBY, zwiedzanie Izby Tradycji, pokaz zawodów sikawki ręcznej, ponadto pokaz rękodzieła, dmuchane zjeżdżalnie, pokaz sprzętu strażackiego, słodka kawiarenka grill.

Bieg 2015 Bieg 2015

Nie było by to możliwe bez osób i firm, które wsparły nas rzeczowo i finansowo (Dariusz Podgórski, Sebastian Wieczerza, Anna Sadowska i Krzysztof Sekuła - fotografia na całej trasie, na starcie i na mecie, firmy - Mago, Interhemall, Schuco, Bada Pak, Duo Art, Izabela i Grzegorz Wicińscy, Masarnia KURAN, Sklep Spożywczy - Bukówka, Gmina Żabia Wola, Powiat Grodziski, ponadto sąsiednie jednostki OSP przyszły nam z pomocą w zabezpieczeniu trasy i innych pracach organizacyjnych (OSP Żelechów, OSP Zbiroża pow. Żyrardów i MDP Grodzisk Maz.).

Bieg 2015 Bieg 2015
Bieg 2015

Święto Chleba

13 września

Zaraz po zawodach Powiatowych nasi strażacy udali się do Żabiej Woli gdzie już trwało Święto Chleba. Tym razem bardzo zaangażowała się nasza młodzież, która demonstrowała sprzęt na samochodzie, a także pokazywała pełne umundurowania, najmłodsi mogli poczuć na własnej skórze ciężar specjalnego stroju strażaka.

Święto Chleba 2015 Święto Chleba 2015
Święto Chleba 2015 Święto Chleba 2015

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

13 września

W niedzielny poranek na boisku sportowym Ośrodka Sportu i Rekreacji Grodzisk Mazowiecki w Chlebnii, odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg regulaminu przygotowanego przez PSP Grodzisk Mazowiecki.

Zawody 2015 Zawody 2015

Zawody 2015 Zawody 2015

Zawody 2015 Zawody 2015

Zawody 2015 Zawody 2015
Zawody 2015

III Ogólnopolska Olimpiada Strażacka w Szczawnicy

12-13 września

Organizatorami imprezy byli dh Zbigniew i Dariusz Tokarscy z OSP Szczawnica. Nasza jednostka wystawiła jedną drużynę w kategorii MIX.

Szczawnica 2015 Szczawnica 2015

Druhny i druhowie po dwóch dniach ciężkich zmagań ostatecznie zakończyli rywalizację na 4 miejscu. Serdecznie dziękujemy organizatorom za wspaniałą gościnę i jak zwykle bezbłędnie przygotowane zawody.

Szczawnica 2015 Szczawnica 2015

Zarazem zachęcamy innych druhów do udziału w zawodach, które odbywają się co roku. Organizowana jest także Zimowa Olimpiada Strażacka w Szczawnicy, podczas której można sprawdzić swoje umiejętności w sportach zimowych.

Szczawnica 2015 Szczawnica 2015

Szczawnica 2015

II Rajd Zachodniego Mazowsza

12 września

II Rajd Zachodniego Mazowsza wystartował z OSP Skuły. Zorganizowany przez Stado Baranów.

II Rajd Zachodneigo Mazowsza II Rajd Zachodneigo Mazowsza

Po drodze mieliśmy smaczny poczęstunek w Zagrodzie Ojrzanów, odwiedziliśmy pamiątkowy pomnik Pole Zrzutowe "Lichtarz 423 w Ciechlinie, zalew Św. Anki, upadający skansen w Petrykozach i wiele innych ciekawych miejsc. Były 2 próby sprawnościowe, powiedziałbym nawet szybkościowe, testy BRD i historyczne, strzelanie, poszukiwanie obiektów ze zdjęć i liczenie kapliczek wiec było co robić.

II Rajd Zachodneigo Mazowsza II Rajd Zachodneigo Mazowsza

Po około 100 km mazowieckich dróg i bezdroży rajd zakończył się późnym popołudniem w Wodnej Osadzie w Grzegorzewicach. Było ognisko, smażona ryba i puchary. Pojawiło się wiele ciekawych aut: Tatra T600 Tatraplan, Morris Six, kilka wczesnych, garbatych Warszaw, Citroen BL11, Opel Kapitan z 1940 roku, trzydrzwiowy Polonez Coupe, Zaporożec z którym się lekko Favoritką puknęliśmy , Syrena 102 i wiele innych Samochodów nie mniej godnych uwagi.

II Rajd Zachodneigo Mazowsza II Rajd Zachodneigo Mazowsza

Ćwiczenia Ewakuacja w Szkole w Skułach

11 września


W piękny słoneczny dzień września zorganizowaliśmy ćwiczenia, polegające na ewakuacji wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Skułach wraz z pracownikami. W założeniu jakie zostało przygotowane, musieliśmy również ewakuować poszkodowaną osobę, która została uwięziona w jednym z pomieszczeń na parterze, najprawdopodobniej nieprzytomną.

Ewakuacja Ewakuacja

Rota ubrana w odpowiedni sprzęt oraz aparaturę wyniosła poszkodowaną osobę z budynku, oraz udzieliła pierwszej pomocy. Wszystko to mogli obserwować z odpowiedniej odległości uczniowie szkoły.

Ewakuacja Ewakuacja
Ewakuacja Ewakuacja

Pa całej akcji wszystkie dzieci miały okazję przymierzyć hełm oraz obejrzeć cały sprzęt strażacki na samochodzie. Były to bardzo pouczające ćwiczenia nie tylko dla dzieci i pracowników szkoły, ale również dla nas.

Ewakuacja Ewakuacja
Ewakuacja Ewakuacja

Strażackie Śpasy

16 sierpnia

W ramach XIV Tatrzańskich Wici, w Zębie odbyły się "Strażackie Śpasy", podczas których odbyły się VIII Międzynarodowe oraz VIII Małopolskie Zawody Sikawek Konnych.
Sikawki 2015 Sikawki 2015
O godz. 12.30 spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zębie, zebrani wyruszyli barwnym korowodem na miejsce zawodów, które tradycyjnie odbyły się na "Bartolskim Wierchu".
Sikawki 2015 Sikawki 2015
Naszych strażaków nie mogło zabraknąć, wystawiliśmy łącznie 4 drużyny: kobiecą, męską oraz dwie MDP. Zabawa jak zawsze była przednia.
Sikawki 2015 Sikawki 2015
Sikawki 2015


Obóz szkoleniowo - wypoczynkowy MDP

7-17 sierpnia

Nasza jednostka po raz kolejny zorganizowała obóz dla członków MDP. Tym razem odbył się on w przepięknej, zaprzyjaźnionej z nami już od 14-tu lat miejscowości Ząb k. Zakopanego. A poza członkami z naszej MDP gościliśmy na obozie już po raz trzeci członków MDP Nowe Opole ( pow. siedlecki ). W obozie uczestniczyła młodzież w wieku 10 - 18 lat. Był to obóz wypoczynkowo-szkoleniowy, ale na typowe lenistwo czasu nie było, gdyż chcieliśmy pokazać młodzieży piękno okolicy, w jakiej się znaleźliśmy.
OBÓZ MDP OBÓZ MDP
OBÓZ MDP OBÓZ MDP
Aby zregenerować siły korzystaliśmy z dobrodziejstw ośrodka, w którym mieszkaliśmy. Mieliśmy do dyspozycji m.in. boisko, plac do grilla i na ogniska oraz basen, który przy panujących upałach był wręcz niezastąpiony.
OBÓZ MDP OBÓZ MDP
OBÓZ MDP OBÓZ MDP
W drugi weekend odwiedził obozu pojawiło się kilku członków naszej jednostki, gdyż 16-tego sierpnia w Zębie właśnie odbyły się VIII już Małopolskie Zawody Sikawek Konnych. Skoro obóz odbywał się w tym terminie, postanowiliśmy wystawić dwie drużyny MDP zaś starsi obozowicze zasilili szeregi kobiecej i męskiej drużyny z naszej jednostki.
OBÓZ MDP OBÓZ MDP
OBÓZ MDP OBÓZ MDP

Turniej Piłki Nożnej Drużyn OSP o Puchar Burmistrza Grodziska Mazowieckiego

27-28 Czerwca

W ten słoneczny weekend nasza OSP wzięła udział w turnieju piłki nożnej. Nasza drużyna pierwszego dnia pokazała się z bardzo dobrej strony wygrywając większość meczy jakie grała. Drugiego zaś dnia drużyna z OSP Osiny, z którą mieliśmy przeprowadzić ostatni mecz o wyjście z grupy nie pojawiła się na boisku, przez co w niepewności czekaliśmy na wyniki meczy naszych rywali.

Puchar Burmistrza Puchar Burmistrza

Ale udało się mimo nie rozegrania jednego z meczy przez co otrzymaliśmy trzy punkty, ale nie podnieśliśmy przez to bilansu bramkowego, wyszliśmy z grupy na drugiej pozycji. Mimo bardzo dobrej gry w pierwszym meczu o wejście do finału OSP Kaski pokonała nas w rzutach karnych. W walce zaś o 3 miejsce PSP Grodzisk Maz. wygrało z nami 3:2 (był to rewanż z fazy grupowej, gdzie nasza drużyna wygrała 2:1).

Puchar Burmistrza Puchar Burmistrza

W rezultacie zajęliśmy bardzo dobre IV miejsce na 11 drużyn startujących. Panowie, cała jednostka jest z Was dumna, GRATULUJEMY !!! A za organizację tak wspaniałej imprezy dziękujemy OSP Grodzisk Maz.

Puchar Burmistrza Puchar Burmistrza

Puchar Burmistrza

Dni Żabiowolskie

14 Czerwca

W niedzielę dnia 14.06. na terenie jednostki OSP Skuły odbył się Festyn Żabiowolski. Było bardzo dużo atrakcji, występowała młodzież działająca przy Domu Kultury w Żabiej Woli, zespół Radlanie, nasze druhenki zaprezentowały Strażacką Zumbę.

Dni Żabiowolskie Dni Żabiowolskie

Odbył się również krótki pokaz ratownictwa technicznego, a na sam koniec zagrał zespół Chrząszcze. Było bardzo dużo atrakcji dla dzieci, malowanie na płótnie, gokarty, malowanie twarzy a także dmuchany balon, na którym najmłodsi mogli się wyskakać do woli. Pogoda dopisała, goście również. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

Dni Żabiowolskie Dni Żabiowolskie

Dni Żabiowolskie Dni Żabiowolskie

XI Pielgrzymka Strażacka drogą Papieską z Zakopanego do Ludźmierza

7 Czerwca

Tradycyjnie z początkiem czerwca strażacy biorą udział w Samochodowej Międzynarodowej Pielgrzymce Strażackiej z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach do Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Gaździny Podhala w Ludźmierzu. Samochody przejechały Drogą Papieską, którą w 1997 r. przejechał swoim papamobile papież Jan Paweł II.

Pielgrzymka Ząb Pielgrzymka Ząb

Z Zakopanego spod Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach pielgrzymi wyruszyli do Ludźmierza przed godz. 11.00. W południe zostały poświęcone wozy strażackie. Uroczystą mszę świętą odprawiono na Ołtarzu Polowym w Ludźmierzu. W uroczystości uczestniczyło ponad 50 pocztów sztandarowych, 140 jednostek straży pożarnych z Polski, Słowacji oraz Czech. Minister spraw wewnętrznych nadał Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej dh Wojciechowi Lassakowi. Nas również nie mogło zabraknąć podczas tych uroczystości.

Pielgrzymka Ząb Pielgrzymka Ząb

Boże Ciało

4 czerwca

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Nasi strażacy angażują się w każde uroczystości kościelne, tak więc podczas Bożego Ciała nie mogło nas zabraknąć. W godzinach porannych zebrała się grupka strażaków, aby przygotować ołtarz, który mieścił się przy naszej remizie. W trakcie procesji byliśmy widoczni przy feretronie, chorągwiach oraz przy asyście kapłana.

Boże Ciało Boże Ciało

Boże Ciało Boże Ciało

Odwiedziny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Józefinie

29 Maja


W maju odwiedzili naszą jednostkę szczególni goście, były to dzieci ze Szkoły Podstawowej w Józefinie. Szczególni goście, ponieważ to dzieci są naszą przyszłością i warto wpajać im od małego pewne wartości oraz zachęcać do działań społecznych.

Dzieci w OSP Dzieci w OSP

Dzieci w OSP Dzieci w OSP

Podczas kilkugodzinnego pobytu na terenie naszej jednostki, dzieci miały okazję zwiedzić Izbę Tradycji, świetlice niedawno wyremontowaną i wyposażoną w różne gry,poćwiczyć podstawy pierwszej pomocy wraz z naszymi przeszkolonymi strażakami, a także zapoznać się ze sprzętem w jaki są wyposażone nasze wozy strażackie.

Dzieci w OSP Dzieci w OSP

Dzieci w OSP Dzieci w OSP

Dzieci w OSP Dzieci w OSP

Było to bardzo miłe spotkanie, zapraszamy ponownie !!!

Obchody Dnia Strażaka

16 Maja

Dnia 16.05. odbył się Dzień Strażaka dla naszej OSP. Podczas tej skromnej uroczystości, biorąc przykład z naszej sąsiedniej jednostki w Grodzisku Maz. odbyło się Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Został odczytany rozkaz nowo wybranego Naczelnika, a także nadane dystynkcje w podziale bojowym.

Dzień Strażaka Dzień Strażaka

Dzień Strażaka Dzień Strażaka

Korzystając z okazji, również został oficjalnie zakończony jeden z projektów jaki był realizowany za pośrednictwem LGD Ziemia Chełmońskiego w ramach PROW 2007-2015 pod nazwą "Remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej w OSP Skuły". W RAMACH PROJEKTU ZAKUPILIŚMY WIELE NOWEGO SPRZĘTU I WYPOSAŻENIA DO WYREMONTOWANEJ ŚWIETLICY: - Projektor, który jest na stałe zamocowany przy suficie; - Duży elektryczny ekran o wymiarach 4 x 3 m w kasetonie również zamocowany na stałe; - Bieżnia elektryczna do ćwiczeń; - Stół bilardowy; - Stół do cymbergaja; - Stół do tenisa.

Dzień Strażaka Dzień Strażaka

Całkowity koszt projektu opiewa na kwotę 71500,00 zł, z czego kwota przyznanej pomocy wg umowy to 47799,50 zł. Zestawienie tych kwot pokazuje ogrom pracy włożony przez Członków Naszej OSP, ponieważ różnicę między tymi kwotami trzeba było wypracować w ramach prac społecznych i składek finansowych. Wszystkich gości mogliśmy oprowadzić po wyremontowanych pomieszczeniach oraz zademonstrować sprzęt. Po części oficjalnej zaprosiliśmy wszystkich na naszego Strażackiego Grilla, a nasze druhenki i starsze i młodsze, po raz pierwszy zatańczyły układy zumby na niedawno wybudowanej scenie, pod kierownictwem dh Ewy Bartczak. Zabawom nie było końca :)

Dzień Strażaka Dzień Strażaka

Jubileusz 50-lecia OSP Osiny

2 maja

W weekend majowy mieliśmy okazję uczestniczyć w jubileuszu 50-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach, gmina Baranów. Całą uroczystość poprowadził dh Arkadiusz Kulka, który doprowadził poczty sztandarowe, na czele z Orkiestrą Dętą z OSP Kaski na Mszę św. polowa na plac przy OSP, gdzie następnie odbyła się część oficjalna. Po przywitaniu gości przez Panią Prezes OSP Osiny dh Hanna Bogucka, został odczytany rys historii jednostki, oraz oficjalne wręczenie kluczyków od nowego samochodu strażackiego.

50-lecie OSP Osiny 50-lecie OSP Osiny

50-lecie OSP Osiny 50-lecie OSP Osiny

Pielgrzymka na Jasną Górę

26 Kwietnia

W tym roku odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę w Częstochowie, w której wzięło udział około 100 tyś strażaków. Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki kompanii honorowych i pocztów sztandarowych PSP i OSP oraz orkiestr OSP na Placu Wł. Biegańskiego. Mszy św. na szczycie Jasnej Góry przewodniczył w południe abp Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa strażaków.Jasnogórskie spotkanie było wyrazem wdzięczności Bogu za strażacką posługę ludziom i Ojczyźnie. Jak podkreślił Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, w tym roku szczególne dziękczynienie zanoszone jest za 20-lecie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Jasna Góra Jasna Góra

Eucharystię na szczycie Jasnej Góry celebrowali kapelani strażaków na czele z krajowym kapelanem ks. bryg. Janem Krynickim. Obecni byli m.in: Prezydent Bronisław Komorowski, Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych; Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej; Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, przedstawiciele kancelarii prezydenta, władz rządowych i samorządowych. Nie mogło zabraknąć tam też przedstawicieli naszej OSP.

Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

25 Kwietnia

Eliminacje Wojewódzkie XXXVIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej " Młodzież Zapobiega Pożarom" odbyły się w Książenicach, w gminie Grodzisk Mazowiecki. W Konkursie wzięło udział 104 uczestników z 38 powiatów województwa mazowieckiego.

OTWP Wojewódzkie OTWP Wojewódzkie

Nasz powiat, w najmłodszej grupie wiekowej reprezentowała Weronika Wyszpolska, druhna z naszej jednostki. Turniej odbył się przy pomocy organizacyjnej Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Grodzisku Mazowieckim, Burmistrza Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, Komendy Powiatowa PSP, Starosty Powiatu Grodziskiego, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Książenicach. Zaangażowali się druhowie z Zarządu Oddziału Gminnego i Oddziału Powiatowego ZOSP RP,ale również z miejscowych OSP, i naszych druhów i druhenek nie mogło tam zabraknąć. Podczas turnieju młodzież odpowiadała na 30 pytań testowych o zróżnicowanym poziomie trudności. W tym czasie opiekunowie mieli możliwość odbycia spotkania i zgłoszenia uwag organizacyjnych i merytorycznych. W czasie przerwy młodzież mogła obejrzeć pokaz ratownictwa przygotowany przez strażaków z KP PSP w Grodzisku Mazowieckim.

OTWP Wojewódzkie OTWP Wojewódzkie

Do finału ustnego, po dogrywce, zakwalifikowało się po trzech uczestników z każdej grupy wiekowej. Tutaj uczestnicy mogli wykazać się nie tylko wiedzą teoretczyną, ale również umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Tym razem naszej Weronice nie udało się awansować, ale jesteśmy z niej bardzo dumni.

OTWP Wojewódzkie OTWP Wojewódzkie

Sprawdzenie Gotowości Operacyjne

22 Kwietnia

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej przez upoważnionych funkcjonariuszy przeprowadza inspekcję gotowości operacyjnej jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takie sprawdzenie polega na ocenie przebiegu alarmowania, gotowości ratowników, stanu technicznego sprzętu i pojazdów. Ponadto strażacy wykonują założenie bojowe przygotowane przez KP PSP.

wiosenne sprawdzenie wiosenne sprawdzenie

Dnia 22 kwietnia około godziny 16:30 nasza jednostka została zaalarmowana, po czym odbyła się inspekcja gotowości operacyjnej naszej jednostki. Na alarm przybyło 10 uprawnionych do działań ratowniczo-gaśniczych członków naszej OSP. Po sprawdzeniu umundurowania strażaków oraz stanu technicznego sprzętu i pojazdów, przystąpiliśmy do wykonania ćwiczenia bojowego.

wiosenne sprawdzenie wiosenne sprawdzenie

wiosenne sprawdzenie wiosenne sprawdzenie

Triduum paschalne, Wielkanoc, Strażacki śmigus-dyngus

2-6 Kwietnia

Triduum Paschalne w naszym kościele nie może odbyć się bez udziału OSP. Wartę przy Grobie Pańskim zaczęliśmy w piątek zaraz po przeniesieniu Ciała Pana Jezusa do grobu. Przez całą sobotę MDP oraz starsi druhowie pełnili wartę.

Wielkanoc 2015 Wielkanoc 2015

Niedzielna Rezurekcja wielkanocna to udział całej jednostki, gdzie podczas procesji pełnimy funkcję asysty kościelnej, a tuż po mszy odbywa się krótkie spotkanie w celu podzielenia się jajeczkiem wielkanocnym. Spotkanie to corocznie odbywa się w budynku parafialnym z udziałem naszego kapelana dh ks. Sławomira Bogdanowicza proboszcza naszej parafii.

Wielkanoc 2015 Wielkanoc 2015

W lany poniedziałek strażacy z naszej jednostki wraz z liczną grupą Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej podtrzymując tradycję śmigusa-dyngusa polewali samochody wyjeżdżające z parkingu po zakończonej Mszy Św. w kościele parafialnym w Skułach. Gdy lali wodą, MDP zbierała datki na rozwój Naszej jednostki. Po obiedzie ruszyliśmy w drogę po Naszej gminie. Śpiewaliśmy i oblewaliśmy wodą podwórka, mieszkańcy wychodzili z domów i śpiewali z nami, oglądali samochody i sprzęt strażacki.

Wielkanoc 2015 Wielkanoc 2015

Wielkanoc 2015 Wielkanoc 2015

OTWP Eliminacje Powiatowe

14 Marca

w Domu Strażaka w Skułach odbyły się eliminacje Powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum oraz licealnych z Powiatu Grodzisk Maz. reprezentując swoje szkoły, a także jednostki OSP. Turniej zawsze przebiega podobnie, najpierw uczestnicy piszą test, a piątka najlepszych przechodzi do etapu ustnego.

OTWP Powiatowe 2015 OTWP Powiatowe 2015

I tu już jest się czym pochwalić, ponieważ do etapu ustnego na czołowych pozycjach kwalifikowali się nasi strażacy:OTWP Powiatowe 2015 OTWP Powiatowe 2015

Nasza młodzież reprezentowała dzielnie jednostkę w Skułach, mimo ogromnej wiedzy tylko w najmłodszej grupie wiekowej zwyciężyła nasza podopieczna dh Weronika Wyszpolska. Jednocześnie będzie reprezentowała nasz powiat w eliminacjach wojewódzkich. Reszta naszych podopiecznych zajmowała czołowe miejsca w klasyfikacji ogólnej, niestety na tym etapie liczyło się już tylko to pierwsze miejsce. Mimo iż nasza jednostka nie była najlepsza w każdej grupie wiekowej, jesteśmy dumni z naszej MDP, która już w tej chwili posiada ogromną wiedzę na temat zapobiegania pożarom, a także działalności całej Straży Pożarnej. Cały turniej przeprowadzony został pod czujnym okiem KP PSP z Grodziska Maz.: bryg. mgr inż. Krzysztofa Tryniszewskiego, st. kpt. mgr inż. Marka Szymanka oraz sekc. Krzysztofa Stefaniaka. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz drobne upominki.

OTWP Powiatowe 2015 OTWP Powiatowe 2015

Najlepsi dostali również nagrody, a także statuetki, które wręczali: Komendant Powiatowy PSP w Grodzisku Maz. st. bryg. mgr inż. Grzegorz Przerwa, Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki, wiceburmistrz Grodziska Maz. Piotr Galiński oraz Wójt Gminy Żabia Wola Halina Wawruch. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom życzymy powodzenia na turnieju wojewódzkim, który w tym roku odbędzie się na terenie naszego powiatu.

OTWP Powiatowe 2015

OTWP Eliminacje Gminne

6 Marca

W Domu Strażaka w Skułach odbyły się eliminacje Gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". W eliminacjach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjum z terenu Gminy Żabia Wola oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Skułach, którzy zakwalifikowali się w etapie środowiskowym.

OTWP Gminne 2015 OTWP Gminne 2015

Wg. regulaminu turnieju, z każdej grupy wiekowej przechodzą po trzy najlepsze osoby do kolejnego etapu. I tak w grupie szkoły podstawowe reprezentować naszą gminę w powiecie będą - Aleksander Olborski, Kacper Włodarkiewicz i Weronika Wyszpolska; w grupie szkół gimnazjalnych - Jakub Kuciński, Aleksandra Mirgos i Daniel Błaszczyk, zaś w grupie szkół ponadgimnazjalnych - Janusz Badowski, Szymon Włodarkiewicz oraz Mateusz Michałowski. Warto zaznaczyć, że wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do kolejnego etapu są członkami MDP OSP Skuły. Każdy z uczestników dostał dyplom, a osoby, które przeszły do następnego etapu również drobne upominki. Dyplomy i nagrody uczestnicy otrzymali z rąk Prezesa Odziału Gminnego ZOSP RP i jednocześnie Wójt naszej gminy dh Haliny Wawruch, Komendanta Gminnego ZOSP RP dh Wacława Świdlickiego oraz naczelnika naszej jednostki dh Sebastiana Piernik.

OTWP Gminne 2015

Walne Zebranie

31 Stycznia

Walne Zebranie Sprawozdawcze podsumowywało oraz oceniło działalność naszej jednostki i zarządu w 2014 rok. Przedstawione przez członków zarządu sprawozdania w ocenie władz Gminy, KP PSP w Grodzisku Maz oraz Związku, wypadły bardzo dobrze. Członkowie naszej OSP usłyszeli wiele miłych słów i pochwał za swoją działalność statutową oraz ratowniczo-gaśniczą.

Walne Zebranie 2015 Walne Zebranie 2015

Z końcem 2014 roku dwóch członków Zarządu złożyło rezygnację z pełnienia swoich funkcji, dlatego podczas tegorocznego zebrania sprawozdawczego musieliśmy przeprowadzić wybory na Naczelnika naszej OSP oraz jego zastępcę. Wyłoniono czterech kandydatów. Ostało przeprowadzone tajne głosowanie, w którym najwięcej głosów uzyskał dh Dominik Michałowski oraz dh Sebastian Piernik. To właśnie oni zostali nowymi przedstawicielami zarządunaszej OSP. Podjęto także uchwały przyjmujące plan pracy na 2015 rok.

Walne Zebranie 2015 Walne Zebranie 2015

Po zebraniu wszyscy obejrzeli występ naszego zespołu wokalno-tanecznego TIP-TOP, po czym jak to już się dzieje od wielu, wielu lat odbyła się Choinka srażacka.WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK

10 Stycznia

WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK to już impreza cykliczna, która na stałe zapisała się nie tylko w nasz Strażacki, ale i gminny kalendarz. Pastorałki odbyły się po raz siedemnasty, jednak po raz 3 nasza młodzież przygotowała przedstawienie teatralne na tą okazję.

Pastorałki 2015 Pastorałki 2015

Jak zwykle było trochę zadumy, trochę przemyśleń, ale i sporo śmiechu. Na scenie można było zobaczyć najmłodszych, bo nawet 7-letnich miłośników straży, jak również starszych członków naszej OSP. Nie można zapomnieć o pomocy zespołu wokalnego, którym kieruje Pani Agnieszka Dąbrowska. Już od kilku lat wspiera nas w tego typu przedstawieniach.

Pastorałki 2015 Pastorałki 2015

Sala na widowni wypełniona była po brzegi. Przedstawienie wszystkim się podobało, a świadczyły o tym gromkie brawa.

Pastorałki 2015 Pastorałki 2015

SALA WESELNA- KRONIKA- HISTORIA- MDP- LINKI- KONTAKT-MAPA


Š 2006; Autor:Wszystkie prawa zastrzeżone. dh Ewa

OSP SKUŁY Bartoszówka ul. strażacka 9; 96-321 Żabia Wola:

Nasze konto:BS Biała Rawska 66 9291 0001 0210 2663 2000 0010